عصاره مالت جو
عصاره مالت جو چیست
برای اینکه بدانیم عصاره مالت جو چیست در ابتدا در مورد مالت جو صحبت می کنیم . مالت در واقع به هر دانه ای که جوانه زده شود مالت گفته می شود . برای تهیه مالت جو در ابتدا دانه های جو با کیفیت را از مزارع برداشت می کنند و پس از بوجاری کردن و تمیز کردن دانه جو آن را در آب قرار می دهند تا دانه های جو جوانه بزند که به این مرحله به اصطلاح خیساندن گفته می شود . مالت جو همان جو جوانه زده می باشد و از جو جوانه زده یا مالت جو به عنوان ماده اولیه در تولید محصولات دیگر استفاده می کنند .
عصاره مالت جو مایعی قهوه ای رنگ با مزه شیرینی طبیعی می باشد که این عصاره از دانه های جوانه زده جو یا مالت جو تهیه می شود . ابتدا باید دانه های جو طی خیسانده شدن توسط آب ، جوانه بزند و پس از بیرون آمدن جوانه و رسیدن طول آنها به حد مشخص ، دانه های جوانه زده شده به وسیله حرارت خشک شده و روند جوانه زدن متوقف می شود . در مرحله بعد ، دانه های جوانه زده شده آسیاب می شوند و پس از طی این مراحل ، نشاسته موجود در جو توسط آنزیم های فعال در آن به قندهای ساده تری نظیر گلوکز تبدیل می شود . در پایان جوهای آسیاب شده را با آب مخلوط می کنند در این مرحله بخش های محلول و غیر محلول از یکدیگر جدا می شوند و در نهایت بخش محلول را حرارت می دهند تا غلظت آن افزایش یابد . ماده نهایی تولید شده عصاره مالت جو نام دارد .

خواص عصاره مالت جو و خواص پزشکی آن

عصاره مالت جو دارای خواص پزشکی زیادی می باشد که در این قسمت اشاره ای به خواص این عصاره می کنیم و در ادامه به طور کامل شرح داده می شود . عصاره مالت برای کنترل دیابت مناسب می باشد . مصرف این عصاره اختلالات روده جلوگیری کرده و مناسب برای رفع یبوست و سنگ صفرا می باشد . یکی دیگر از خواص این عصاره مناسب برای کاهش وزن می باشد و همچنین مصرف عصاره مالت باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان می شود . تغذیه ای مناسب برای خانم های باردار و شیرده می باشد . از خواص عصاره می توان به جلوگیری از بیمارهای قلبی و افزایش جریان خون اشاره کرد . 
عصاره مالت جو

کنترل دیابت

 بسیاری از تحقیقات مصرف بلند مدت جو را با تنظیم سطح قند خون مرتبط دانسته اند . این اثر بیشتر به علت محتوای فیبر بالای جو است . مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند به کاهش جذب قند خون در رگ های خونی منجر شود . این موضوع افراد دارای کمبود انسولین را قادر می سازد تا با وجود اضافی قند در خون مقابله کنند . اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی خود ، می تواند شما را هر چه بیشتر از دیابت نوع 2 دورتر کند .

اختلالات روده

از این عصاره برای جلوگیری از اختلالات روده استفاده می شود . جو به ممانعت از وقوع اختلالات روده ای کمک می کند . فیبر موجود در جو به جلوگیری از یبوست و دردسرهای آن کمک می کند و همچنین تحقیقات متعددی وجود دارند که فواید فیبر جو را در افزایش میکروب های مفید روده معرفی کرده اند . این میکروب ها طی فرآیند تخمیر خود خود اسید چربی با نام بیوتریک اسید تولید می کنند که این اسید چرب مانند یک منبع انرژی بزرگی برای سلول های روده عمل می کند و در نتیجه روده شما سالم تر و فعال باقی می ماند . روده سالم ریسک افزایش حالت هایی مثل بواسیر و سرطان را کاهش می دهد .

کاهش وزن

این موضوع نیز هنوز به محتوای بالای فیبری جو مربوط است . در یک رژیم غذایی با فیبر بالا ، غذا حجم زیادی بدون محتوای کالری دارد . به همین علت به دلیل مصرف این عصاره در حالیکه که کالری کمی خورده اید انرژی زیادی ایجاد می کند و این موضوع حس رضایتی را برای شما به وجود می آورد که مقدار کمی غذا بخورید .

عصاره مالت جو
عصاره مالت جو برای کاهش سرطان
این عصاره با افزایش واکنش های اکسیژنی در داخل سلول باعث مرگ سلول های سرطانی می شود . تمامی غلات مانند جو ، آنتی اکسیدان قوی هستند غلات قادر هستند تا با رادیکال های آزاد در بدن ما مبارزه کنند و در نتیجه مانع از تومورهای سرطانی شوند .
عصاره مالت جو برای سوء تغذیه
این عصاره به علت داشتن مواد معدنی و ویتامین های بالا دارای انرژی زیادی می باشد . در کودکانی که دچار سوء تغذیه هستند و نیاز به یک خوراک با کربوهیدرات بالا دارند این عصاره به علت  داشتن انرژی و مواد معدنی زیاد می تواند جایگزین مناسبی برای رفع سوء تغدیه شود .
عصاره مالت جو

زنان باردار و شیرده

این عصاره را می توان ماده غذایی بسیار مفیدی برای زنان باردار و شیرده دانست و می تواند به عنوان یک مکمل غذایی استفاده شود . عصاره مالت جو ترشح غدد مخصوص شیر را افزایش داده و موجب زیاد شدن شیر مادران شیرده می شود . عصاره مالت دارای مقادیر بالایی مواد معدنی و ویتامین ها و پروتئین برای کمک به ترمیم و رشد سلول ها و بافت ها است که برای سلامت مادر و کودک مفید است . شیرینی عصاره ی مالت ، یک شیرینی امن در دوران بارداری است بنابراین از این ماده ی غذایی در دوران بارداری با خیال راحت استفاده نمایید .

بیمارهای قلبی

یکی دیگر از خواص مهم عصاره جو در جلوگیری از بیمارهای قلبی می باشد . عصاره جو به علت داشتن مقادیر زیادی فیبر از بیمارهای قلبی جلوگیری کرده و همچنین تاثیر زیادی در جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان می شود .  جو سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که بسیار در کاهش سطح کلسترول ، فشار خون و دیگر عوامل مرتبط با بیماری های قلبی مفید است .

سنگ صفرا

در تحقیقی که در آزمایشگاه انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که فیبر جو به تجزیه سنگ صفرا در موش ها کمک کرده است . همچنین این تحقیق انجام شده بر روی جانوران ، ظرفیت های فراوانی را با آثار فوق العاده ای نشان می دهد که در سوخت و ساز صفرا و کلسترول قابل توجه است . به طور کلی می توان گفت افزایش مصرف رژیم غذایی حاوی فیبر می تواند ریسک گسترش سنگ صفرا را کاهش دهد .

نوشیدنی های حاوی عصاره مالت جو

نوشیدنی های که حاوی عصاره مالت هستند یا از این عصاره تهیه می شوند به عنوان یک منبع غنی از ویتامین‌های B می باشد . عصاره مالت جو می تواند مقداری ویتامین B را تامین کند و از راه نوشیدنی‌هایی این ویتامین به بدن شما می رسد . این ویتامین‌ها شامل تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، فولات و ویتامین B.۶ است . توجه داشته باشید نوشیدنی را انتخاب کنید که میزان مالت بیشتری داشته باشه تا ویتامین بیشتری جذب بدن شما شود . برخی از افراد نیز عصاره مالت را با ماء الشعیر اشتباه می گیرند در حالی که این دو کاملا با یکدیگر متفاوت اند . در واقع ماء الشعیر و نوشیدنی مالت هر دو از عصاره مالت جو تولید می شود . نوشیدن یک فنجان دم نوش مالت جو جریان خون را افزایش می دهد . آلکیل پیرازین موجود در عصاره مالت جو ، عامل به وجود آمدن چنین اثری است .
مالت جو

مصرف عصاره مالت جو

می توانید عصاره مالت جو را به تنهایی یا همراه با عسل ، خامه ، ارده و کره برای صبحانه مصرف نمایید . بهتر است که از این عصاره در وعده صبحانه به همراه ارده و عسل مورد استفاده قرار گیرد تا انرژی شما را برای یک روز کاری خوب تامین کند . مصرف عصاره مالت جو برای همه افراد به خصوص کودکان در حال رشد به عنوان یک میان وعده توصیه می شود . مصرف این عصاره همراه با شیر ، آبمیوه ، پودر گردو ، کنجد و یا پودر نارگیل یک غذای مقوی برای ورزشکاران و کودکان در حال رشد است . عصاره مالت جو را می توان به جای شکر به عنوان یک شیرین کننده ی سالم مصرف نمود . عصاره مالت جو تداخل با هیچ ماده غذایی و دارویی ندارد .

زمانی که عصاره مالت مورد استفاده قرار می گیرد ، فرایند هضم و تبدیل قندهای موجود در آن به قند ساده تر دیرتر انجام می شود . در نتیجه سطح قندخون بدن حفظ شده و به یکباره پایین نمی افتد . به همین دلیل قندهای موجود در عصاره مالت بسیار برای بدن مناسب ترند . لازم به ذکر است که همراه با عصاره مالت حتما باید آب و مایعات فراوان مصرف شود به دلیل اینکه این ماده دارای فیبر زیاد است و ممکن است جمع شدن این فیبرها در بدن موجب مسدود شدن دستگاه گوارشی و ایجاد مشکل برای مری شود . اگر با خوردن عصاره مالت جو ساده مشکل دارید ، عصاره مالت جو شکلاتی و عصاره مالت جو کنجد عسل مصرف کنید . 

موارد استفاده و کاربرد عصاره مالت جو

صنعت ماءالشعیر سازی
تولید نان
صنعت شکلات سازی جایگزین شیرین کننده‌های مضر
صنعت بیسکوییت سازی
ساخت کیک و کلوچه
ساخت نوشابه‌های رژیمی و انرژی زا
ساخت نوشیدنی‌های بر پایه‌ی لبنیات
صنعت دارو سازی بعنوان دارو یا طعم دهنده
مالت جو
محصولات عصاره مالت جو
شما می توانید محصولات عصاره مالت جو را با بهترین کیفیت از فروشگاه هفت دانه خریداری کنید . در فروشگاه هفت دانه کلیه محصولات به صورت اورگانیک می باشد و هیچ کدام از محصولات دارای مواد نگهدارنده یا افزودنی مضری نمی باشد . جهت مشاوره محصولات می توانید از طریق شماره های تماس 66015010 – 021 ، 09126762252 و همچنین ایمیل وب سایت info@haftdaneh.com با ما در تماس باشید .
عصاره جو جوانه زده 400 گرمی به مالت
عصاره مالت جو 4 کیلویی به مالت
دمنوش جو 200 گرمی به مالت
پودر عصاره جو 150 گرمی
پودر عصاره مالت جو 5 کیلویی به مالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

*

code

فهرست
سبد خرید شما