فروشگاه هفت دانه
فروشگاه هفت دانه
فروش تخصصی محصولات اورگانیک
سویا
سویا چیست
سویا در واقع در رده حبوبات قرار دارد و یک گیاه استوایی ، بومی جنوب شرقی آسیاست . این گیاه احتمالا حاصل اهلی سازی گیاهی وحشی در شرق آسیا است . روغن استخراج شده از دانه های سویا یکی از مهمترین انواع روغنها می باشد . روغن این گیاه حاوی اسید لینولئیک بسیار بالایی است و به همین دلیل می باشد که نمی توان برای تهیه روغن سرخ کردنی استفاده کرد . سویا از دانه های خوراکی و بخشی از خانواده نخود است که امرزوه از محصولات اصلی جهان محسوب می شود . سویا همچنین به شکل روغن ، شیر ، توفو و پروتئین تبدیل می شود و دو نوع عمده از سویا کشت می شود که زرد و سیاه هستند . سویا در کشورهای چین و ژاپن به عنوان ادامام شناخته شده است . 
هفت دانه
انواع سویا
سویای سبز
سویا
یکی از انواع سویا سویای سبز است . سویای سبز نوعی لوبیاست که در کشورهای چین و ژاپن به آن Edamame نیز معروف می باشد . . این سویا قبل از موعد برداشت می شود در حالی که لوبیای آن هنوز سبز می باشد . این لوبیاها بزرگ و طعم شیرینی دارند . ادامام اغلب به غذاهای برنج ، سالادها و سوپ اضافه می شود . این نوع از سویا در تمام طول سال در دسترس هستند . Edamam به صورت یخ زده و در کیسه ها فروخته می شود . دانه های سویا سبز منجمد را می توان برای چندین ماه نگه داشت . Edamame تازه را می توان در بسیاری از بازارهای آسیا یافت . برای آماده سازی دانه های سویا سبز ، دانه ها را در آب با مقداری نمک بجوشانید یا آنها را در غلاف خود بخارپز کنید تا پخته شوند . 
سویای بالغ
سویا
از دیگر انواع سویا سویای بالغ است .  دانه های سویای بالغ رنگ قهوه ای روشن دارند . آنها هنگامی که به بلوغ رسیده اند برداشت می شوند و در تمام طول سال در دسترس هستند . این دانه های سویا هم در غلاف و هم خارج از آن به فروش می رسد . بازارهای آسیایی آنها را در هر دو نوع به فروش می رسانند . دانه های سویای بالغ باید در عرض چند روز استفاده شوند ، در حالی که آنها را در یخچال نگهداری می کنید . برا تهیه دانه های سویا را در غلاف آنها بجوشانید تا نرم شوند . دانه های سویا بالغ اغلب برای ایجاد طعم و مزه خود به مواد دیگری مانند پیاز ، ادویه و نمک نیاز دارند . آنها می توانند به عنوان یک غذای فرعی یا به عنوان یک ماده غذایی برای غذاهای دیگر همانند سوپ ، برنج و … استفاده شوند . 
سویای خشک
از انواع دیگر سویا سویای خشک می باشد . دانه های سویای خشک در بیشتر مغازه ها موجود است . این لوبیاها اندازه نخود هستند و قبل از پخته شدن باید یک شب خیس بخورند . برای پختن آنها را چند ساعت به آرامی روی اجاق گاز بجوشانید . سه ساعت متوسط زمانی است که این حبوبات نرم می شوند . به دلیل طعم ملایم دانه های سویا خشک باید ادویه به آن اضافه شود . آنها همچنین می توانند به عنوان یک ماده غذایی به غذاهای دیگر اضافه شوند مانند سوپ ، سالاد و غذاهای برنجی . 
سویا
خواص سویا
سویا از طرفی سرشار از مواد مغذی است و به نظر می رسد رژیم های غذایی حاوی آن با کاهش سطح قند خون ، بهبود سلامت قلب ، بهبود علائم یائسگی و شاید حتی کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان مرتبط می باشد که در ادامه به توضیح کاملتری از این خواص می پردازیم .
کاهش کلسترول
کاهش کلسترول خون
چندین مطالعه نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از سویا ممکن است به کاهش کلسترول LDL (بد) و افزایش کلسترول HDL (خوب) کمک کند . با این حال محققان بر این باورند که در عمل زمانی که افراد پروتئین حیوانی مصرف کنند ، کاهش کلسترول محسوس تر است . با این حال تحقیقات بیشتری برای تایید این مورد نیاز است . بررسی دیگر نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از سویا همچنین می توانند کلسترول HDL را تا 3 درصد افزایش و سطح تری گلیسیرید را تا حدود 4 درصد کاهش دهند . در حال حاضر به نظر می رسد افرادی که دارای عوامل خطر ساز بیماری قلبی مانند کلسترول بالا ، چاقی یا دیابت نوع 2 هستند ، بیشترین سود را از رژیم غذایی غنی از سویا می برند . علاوه بر این به نظر میرسد مواد غذایی کمتر فرآوری شده غنی از سویا مانند سویا و توفو سطح کلسترول را بیشتر از محصولات و مکمل های فرآوری شده سویا بهبود می بخشند . 
کمک به سلامت قلب
از خواص سویا می توان به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی اشاره کرد . به نظر می رسد ایزوفلاون های سویا ممکن است به کاهش التهاب عروق خونی و بهبود خاصیت ارتجاعی آنها کمک کنند . یک بررسی اخیر مصرف رژیم های غذایی غنی از سویا را به ترتیب با 20 و 16 درصد کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی مرتبط می داند . تحقیقات بیشتر نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از سویا ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را تا 15 درصد کاهش دهند . 
خواص عصاره مالت
کاهش فشار خون
فواید پودر عصاره مالت جو
سویا سرشار از اسید آمینه آرژین و ایزوفلاون ها می باشد که به تنظیم سطح فشار خون کمک می کند . یک مطالعه نشان داد خوردن نصف فنجان معادل 43 گرم آجیل سویا در روز باعث کاهش فشار خون دیاستولیک در برخی زنان شد . مطالعات دیگر مصرف روزانه 65 الی 153 میلی گرم از ایزوفلاون های سویا را با 3 تا 6 میلی متر جیوه کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا مرتبط می دانند . 
کاهش قند خون
یک بررسی نشان می دهد که ایزوفلاون های سویا ممکن است به کاهش اندکی در سطوح قند خون و انسولین در زنان یائسه کمک کنند . ایزوفلاون های سویا همچنین ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کنند ، مشکلی که در آن سلول ها دیگر به طور معمول به انسولین پاسخ نمی دهند و با گذشت زمان مقاومت به انسولین می تواند منجر به سطوح بالای قند خون و نهایتا ابتلا به دیابت نوع 2 شود . علاوه بر این ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مکمل های پروتئین سویا ممکن است به کاهش قند خون و انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا سندرم متابولیک کمک کند . سندرم متابولیک به مجموعه ای از شرایط از جمله سطوح قند بالای خون ، کلسترول ، فشار خون و چربی شکمی اشاره دارد ، که در کنار هم خطر اتبلا به دیابت نوع 2 ، بیماریهای قلبی و سکته مغزی را در افراد افزایش می دهند . 
عصاره مالت جو
بهبود بارداری و کاهش علائم یائسگی
عصاره مالت جو
همانطور که پیش تر اشاره شد سویا سرشار از ایزوفلاون ها است . در طول یائسگی ، سطوح استروژن زنان به طور طبیعی کاهش می یابد و در نتیجه علائم ناخوشایندی مانند خستگی ، خشکی واژن و گرگرفتگی ایجاد می شود . اعتقاد بر این است که ایزوفلاون های سویا تا حدودی به کاهش شدت این علائم کمک می کنند . تحقیقات نشان می دهد که ایزوفالون های سویا ممکن است به کاهش دفعات و شدت گرگرفتگی کمک کنند . همچنین به نظر می رسد که ایزوفلاون سویا به تسکین خستگی ، درد مفاصل ، افسردگی ، تحریک پذیری ، اضطراب و خشکی واژن که در طول یائسگی و سالهای منتهی به آن کمک می کند . 
بهبود سلامت پوست
تحقیقات نشان می دهد مواد شیمیایی گیاهی موجود در سویا ، خواص ضد التهابی ، تحریک کلاژن سازی ، آنتی اکسیدانی ، روشن کنندگی پوست و محافظت در برابر UV دارند که سبب بهبود سلامت پوست می شود . گفته می شود مهارکننده های تریپسین سویا ، سبب کاهش از بین رفتن رنگدانه ها می شود ، در حالی که تحقیقات دیگر نشان دادند آنتوسیانین موجود در سویا سبب جلوگیری از تولید ملانین می شود . طبق گفته متخصصین بهداشت ، دانه های سویا از آنجایی که غنی از منگنز هستند به خواب بهتر کمک می کنند . 
کاهش وزن
خواص پودر عصاره مالت جو
دانه های سویا یکی از غذاهای غنی از مواد مغذی هستند که چنانچه آن را در غذای رژیمی خود قرار دهید ، در سلامت کلی و حال خوب شما تاثیر مثبتی دارد . همانطور که گفته شد یکی از فواید سویا کمک به کاهش وزن است با این حال تنها مصرف یک نوع ماده غذایی نمی تواند را به تناسب اندام دلخواه برساند ، بلکه نیاز است با رژیم غذایی اصولی و تحرک ، وزن خود را کاهش داده و سلامتی خود را ارتقاء دهید . شیر سویا از دانه های سویا گرفته می شود و به نسبت شیرهای دیگر دارای قند کمتری می باشد . شیر سویا دارای 80 کالری است . اسیدهای چرب تک غیراشباع موجود در شیر می تواند مانع جذب چربی در روده شود و به کاهش وزن کمک می کند .
طریقه مصرف سویا
طرز تهیه مایه سویا
این ماده غذایی که خواص بی نظیر آن ذکر گردید به شکل های مختلف در غذا مورد استفاده قرار می گیرد . سویای فرآوری شده به دلیل جذب آب آن خشک است . از این رو برای تهیه غذا باید خیس شود . برای تهیه مایه سویا باید ابتدا سویا را در آب گرم خیس کرده و دوبار آب آن را تعویض کنید . پس از نرم شدن سویا و ترکیب آن با موارد دیگر می توان از آن برای مایه ماکارونی استفاده کرد . این ماده آماده شده همچنین در غذاهای دیگر مانند عدس پلو ، لازانیا و کباب ها کاربرد دارد . 
یکی از مزایای سویا آماده شدن سریع آن است. سویا را می توان پس از 10 دقیقه برای تهیه مایه ماکارونی بدون گوشت به کار برد . سویا همانند گوشت به ماکارونی طعمی بی نظیر می دهد . افرادی که گیاه خوار هستند یا به گوشت علاقه ای ندارند می توانند مایه ماکارونی با سویا را در دستور غذای خود قرار دهند .
سویا
سویا

کباب کوبیده

کباب کوبیده یکی از لذیذترین غذاهای سنتی ایرانی است که به وسیله گوشت قرمز چرخ شده و پیاز رنده شده آماده می شود . اما اگر به هر دلیلی دوست داشته باشید گوشت قرمز کمتری مصرف کنید ، می توانید این کباب خوشمزه را به وسیله ترکیبی از سویا و گوشت چرخ کرده نیز آماده کنید . درست کردن این کباب کوبیده ارزان و به صرفه بسیار راحت است و طعم آن نیز بسیار لذیذ و دلچسب است . 
در اولین مرحله از طرز تهیه این غذای ایرانی باید سویاها را در یک کاسه بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید . چند ساعت سویا را در آب خیس کنید سپس سویا را با دست فشار دهید و به ظرف دیگری منتقل کنید بعد از خیس خوردن سویا در این مرحله از پخت غذا با سویا باید به وسیله چرخ گوشت دوبار سویا را چرخ کنید تا بافت آن نرم شود سپس سویاهای چرخ شده را در یک ظرف مناسب بریزید و برای درست کردن کباب کوبیده با سویا کنار بگذارید .

کوفته تبریزی

اگر بخواهیم فهرستی از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی برای شام یا وعده ناهار تهیه کنیم بدون شک یکی از آنها کوفته تبریزی می باشد . انتخاب سبزی کوفته تبریزی کمی سلیقه ای است و در بعضی مناطق کشور مواردی را به آن اضافه یا از آن کم می کنند . اما نعناع ، مرزه ، پیازچه ، تره ، ترخون ، جعفری و ریحان همگی از سبزیجات معطر مورد استفاده برای کوفته هستند . شما می توانید ترکیبی از این سبزیجات را برای کوفته تبریزی بدون گوشت نیز به کار ببرید و به جای گوشت از سویا استفاده کنید . 
سویا
روش مصرف سویا برای بدنسازی
پودر عصاره مالت جو
اگر بدنی مانند آرنولد میخواهید ، باید پروتئین مناسب در زمان مناسب مصرف کنید . برای مصرف هر نوع پروتئین زمان مناسبی وجود دارد . برای مثال پروتئین وی یک انتخاب عالی برای وعده پس از تمرین است ، زیرا به عضلات تشنه و خسته از تمرین پروتئین می رساند . به همین ترتیب سویا برای وعده غذایی بعد از تمرین ایده آل است . از آنجا که سویا غنی از EAA است به ترمیم عضلات کمک بسیار زیادی می کند و از تحلیل آنها جلوگیری می کند . 
برای بدست آوردن بهترین نتایج بدنسازی با سویا ، باید آن را در فواصل زمانی متناوب مصرف کنید به جای اینکه در یک وعده مقدار زیادی از آن مصرف کنید ، از این ماده مغذی در فواصل زمانی مشخص مصرف نمایید . مصرف زیاد سویا در یک وعده ممکن است در سلامتی شما مشکل ایجاد کند . بهتر است که سویا را به 4 الی 6 قسمت تقسیم کرده و در طول روز بخورید . اگر مکمل های تهیه شده از سویا را مصرف می کنید می توانید آنها را 30 دقیقه قبل از تمرین مصرف کنید . غلظت بالای آرژنین پروتئین سویا ، جریان خون را افزایش می دهد و فرایند عضله سازی را سرعت می بخشد .
خواص جو دوسر پرک
مصرف سویا برای بدنسازی
در دنیای بدنسازی مهم است که میزان کالری مورد نیاز خود را بدانید و براساس آن برنامه ریزی غذایی کنید . اگر بدن شما به کالری مازاد نیاز دارد یکی از چالش های مهم پروتئین دریافتی است . گاهی اوقات ممکن است بیش از حد پروتئین مصرف کنید . در این صورت بدن شما نمی داند با آن چه کار کند . شما تحت گلوکونئوژنز قرار می گیرید و ذخیره کربوهیدرات های داخل بدن خود را افزایش می دهید . کربوهیدرات ها در نهایت به صورت چربی ذخیره می شوند . یکی از نکات مهم مصرف سویا با توجه به میزان بالای پروتئین آن ، کنترل میزان دریافتی پروتئین می باشد . نکته بعدی این است که فقط به سویا به عنوان منبع پروتئین نگاه نکنید و از منابع دیگر هم بهرمند شوید . شما نمی توانید کل روز و همیشه سویا بخورید و انتظار داشته باشید که بدن حجیمی بسازید پس به مصرف سویا دقت داشته باشید . پیشنهاد می کنیم جهت گرفتن حجم از جو دوسر پرک و پودر عصاره مالت جو در رژیم غذایی خود استفاده نمایید . برای خرید جو دوسر پرک و پودر عصاره مالت به لینک های مورد نظر مراجعه کنید . 
عوارض و مضرات مصرف سویا
هنوز متخصصان نتوانسته اند در خصوص فواید و مضرات احتمالی سویا به نتیجه ای واحدی برسند . اما آنچه مهم است نوع رژیم غذایی افراد است . در حالت کلی داشتن برنامه غذایی متنوع یعنی استفاده از گروه های غذایی مختلف و رعایت تعادل ضامن سلامتی می باشد . بنابراین بدون اینکه سویا را به طور کلی از برنامه غذایی تان حذف کرده باشید از افراط و تفریط در مصرف آن نیز دوری کنید . پس سویا بخورید اما به اندازه و در خوردن آن افراط نکنید . 

محصولات پیشنهادی ما

با توجه به مطالب گفته شده می توانید محصولات سویا را با اطمینان کامل از فروشگاه هفت دانه خرید نمایید . کلیه محصولات ارائه شده در فروشگاه هفت دانه اورگانیک و سالم می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سویا و محصولات مشابه آن پیشنهاد می کنیم از صفحه محصولات وب سایت دیدن کنید . برای مشاوره رایگان و پاسخ به سوالات خود می توانید از طریق شماره 66900999 – 021 شماره موبایل 09126762252 و همچنین از طریق ایمیل وب سایت info@haftdaneh.com با ما در ارتباط باشید . 
مالت جو
مطالب مرتبط با سویا
نظرات و پیشنهادات
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
پیمایش به بالا